Odbiór karty-legitymacji doradcy podatkowego
Doradca podatkowy dokonuje odbioru legitymacji osobiście w siedzibie Regionalnego Oddziału KIDP, do którego przynależy. Legitymacja będzie ważna od daty wskazanej na niej, a od chwili odbioru doradca podatkowy może się nią posługiwać na zasadach określonych w Regulaminie wydawania, używania i posiadania legitymacji doradcy podatkowego. Pracownik Biura Regionalnego Oddziału KIDP przed wydaniem legitymacji sprawdza tożsamość osoby na podstawie dokumentu ze zdjęciem.
Odbioru legitymacji z certyfikatem podpisu elektronicznego doradca podatkowy dokonuje w miejscu wskazanym przez PWPW SA.
Dlaczego konieczne jest unieważnienie certyfikatu podpisu elektronicznego z powodu nieodebrania w terminie karty-legitymacji doradcy podatkowego?
Data odebrania karty-legitymacji doradcy podatkowego z wgranymi certyfikatami podpisu elektronicznego jest związana z datą rozpoczynającą okres ważności certyfikatu. Zgodnie z zasadami określonymi w Ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym oraz polityce dla certyfikatów Sigillum PCCE przy przekazywaniu karty-legitymacji doradcy podatkowego należy wykluczyć możliwość posługiwania się certyfikatem podpisu elektronicznego przez osobę inną niż ta, na którą wydano certyfikat. Wydanie karty-legitymacji doradcy podatkowego po dacie określającej początek okresu ważności certyfikatu czyni realnym domniemanie posłużenia się certyfikatem podpisu elektronicznego przez osobę inną niż określona w certyfikacie ze względu na standardowy PIN.
Czy do odbioru karty-legitymacji doradcy podatkowego konieczna jest osobista wizyta w Regionalnym Oddziale Biura KIDP?
Karta-legitymacja doradcy podatkowego jest dokumentem ścisłego zarachowania o szczególnym znaczeniu dla korporacji i przy przekazywaniu takich dokumentów należy dochować należytej staranności.
Doradca podatkowy dokonuje odbioru legitymacji osobiście w siedzibie Regionalnego Oddziału KIDP, do którego przynależy. Legitymacja będzie ważna od daty wskazanej na niej, a od chwili odbioru doradca podatkowy może się nią posługiwać na zasadach określonych w Regulaminie wydawania, używania i posiadania legitymacji doradcy podatkowego. Pracownik Biura Regionalnego Oddziału KIDP przed wydaniem legitymacji sprawdza tożsamość osoby na podstawie dokumentu ze zdjęciem.
Odbioru legitymacji z certyfikatem podpisu elektronicznego doradca podatkowy dokonuje w miejscu wskazanym przez PWPW SA.
Czy możliwe jest ponowne wgranie certyfikatu podpisu elektronicznego na kartę-legitymację doradcy podatkowego?
Jest możliwe wgranie nowego certyfikatu podpisu elektronicznego na posiadaną kartę-legitymację doradcy podatkowego, na której poprzednio wgrano unieważniony później certyfikat. Wgranie nowego certyfikatu odbywa się wg. indywidualnej procedury, na zasadach określonych w polityce dla certyfikatów Sigillum PCCE. Koszty nowego certyfikatu pokrywa w całości zamawiający w wysokości zgodnej z ceną aktualną w dniu realizacji zlecenia.
Gdzie i w jakim terminie należy odebrać w Regionalnym Oddziale Biura KIDP kartę-legitymację doradcy podatkowego z wgranymi certyfikatami podpisu elektronicznego?
Kartę-legitymację doradcy podatkowego z wgranymi certyfikatami podpisu elektronicznego należy odebrać we wcześniej ustalonym punkcie rejestracyjnym Sigillum przed datą podaną w zawiadomieniu.
Uwaga! Odebranie karty po terminie podanym w zawiadomieniu wiąże się z koniecznością unieważnienia wydanych certyfikatów podpisu elektronicznego, bez zwrotu wcześniej poniesionych kosztów.
Kiedy należy zmienić standardowy osobisty numer identyfikacyjny "PIN"?
Zmiany PIN należy dokonać niezwłocznie po odebraniu karty-legitymacji doradcy podatkowego z wgranymi certyfikatami podpisu elektronicznego, a do czasu jego zmiany przechowywać kartę ze szczególną starannością.
W jaki sposób doradca podatkowy będzie informowany o terminie odbioru karty-legitymacji doradcy podatkowego z wgranymi certyfikatami podpisu elektronicznego?
O terminie odbioru karty-legitymacji doradcy podatkowego z wgranymi certyfikatami podpisu elektronicznego doradca podatkowy będzie informowany za pomocą poczty elektronicznej na pierwszy z podanych w złożonym formularzu adres e-mail. Przyjęcie informacji o terminie odbioru należy potwierdzić zwrotnie za pomocą poczty elektronicznej na adres, z którego otrzymano zawiadomienie.
Odpłatność za wydanie karty legitymacji i niezbędne informacje o numerach kont
Zgodnie z § 2 Uchwały nr 134/2009 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 18 maja 2009 r.w sprawie legitymacji doradcy podatkowego oraz przyjęcia Regulaminu wydawania, używania i posiadania legitymacji doradcy podatkowego, koszt wystawienia legitymacji doradcy podatkowego ponosi w całości osoba ubiegająca się o ten dokument.
Koszt wystawienia legitymacji doradcy podatkowego to 100 PLN brutto. Kwotę należy wpłacić na konto wskazane we wniosku. Fakturę VAT za wystawienie legitymacji wystawia pracownik biura KIDP świadczący pracę w Regionalnym Oddziale KIDP
Numer konta na który należy uiścić opłatę za wydanie legitymacji
Opłatę za wydanie legitymacji doradcy podatkowego należy uiścić na rachunek bankowy KIDP, który zostanie wskazany we wniosku.
Każdemu doradcy podatkowemu został założony indywidualny numer konta bankowego, który ukaże się podczas wypełniania wniosku o wydanie legitymacji.
Opłatę za certyfikaty dokonujemy na wskazane konto PWPW S.A.
W jakim terminie należy dokonać płatności za zamówione certyfikaty i czytnik kart mikroprocesorowych?
Po przyjęciu złożonego przez doradcę podatkowego wypełnionego własnoręcznie formularza wniosku oraz wprowadzeniu wynikających z niego informacji do odpowiedniego programu komputerowego drukowany jest w dwu egzemplarzach wniosek. Na wniosku niniejszym doradca podatkowy składa własnoręczny podpis w wyznaczonym miejscu i wkleja swoją fotografię.
Następnie drukowane jest "Potwierdzenie złożenia zamówienia" i podpisywane przez osobę przyjmującą wniosek. W "Potwierdzeniu złożenia zamówienia" wyszczególniona jest kwota jaką należy wpłacić za zamówione przez doradcę podatkowego certyfikaty podpisu elektronicznego i czytnik kart.
Ww. kwotę należy niezwłocznie uiścić przelewem na specjalnie do tego celu wyznaczony rachunek bankowy PWPW S.A.
Uwaga! Wniosek zostanie przekazany do realizacji po potwierdzeniu wpłynięcia kwoty z niego wynikającej na rachunek bankowy KIDP. Dostarczenie do Regionalnego Oddziału Biura KIDP, w którym złożono "Wniosek o wydanie kart-legitymacji doradcy podatkowego", np. za pomocą faxu, kopii potwierdzenia dokonania przelewu przyspieszy realizację wniosku.
Wystąpienie o wydanie legitymacji
Wnioski o wystawienie legitymacji zostały zamieszczone na platformie internetowej KIDP mdoradca.krdp.pl. Dostęp do niej posiadają wyłącznie doradcy podatkowi.
Czy wystąpienie o wydanie legitymacji doradcy podatkowego wymaga szczególnej formy?
Tak, wystąpienie o wydanie legitymacji doradcy podatkowego wymaga aby doradca podatkowy wygenerował wniosek w mDoradcy , wydrukował , własnoręcznie podpisał a następnie przesłał wniosek wraz z dowodem zapłaty do Regionalnego Oddziału KIDP.
Gdzie jest dostępny wzór formularza "Wniosek o wydanie karty-legitymacji doradcy podatkowego"?
Wzór formularza "Wniosek o wydanie karty-legitymacji doradcy podatkowego" jest dostępny na stronie internetowej www.krdp.pl w module mDoradca.
Kto jest uprawniony do wystąpienia o wydanie legitymacji doradcy podatkowego?
Do wystąpienia o wydanie legitymacji doradcy podatkowego uprawniona jest osoba fizyczna wpisana na listę doradców podatkowych prowadzoną przez Krajową Radę Doradców Podatkowych wypełniająca obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności, o których mowa w art.2 ust.1 Ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym oraz regularnie opłacająca składkę członkowską zgodnie z art.36 w/w ustawy.
Wypełnienie i złożenie wniosku o wydanie legitymacji
Wnioski o wystawienie legitymacji zostały zamieszczone na platformie internetowej KIDP mdoradca.krdp.pl . Dostęp do niej posiadają wyłącznie doradcy podatkowi.
Czy adresy e-mail podawane na formularzu "Wniosek o wydanie karty-legitymacji doradcy podatkowego" powinny mieć jakąś szczególną strukturę (składnię)?
W zasadzie nie. Ogólnie zaleca się proste do zapamiętania adresy e-mail. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie własnej domeny i jej hosting u profesjonalnego dostawcy Internetu oraz stosowanie struktury adresu: imię.nazwisko@nazwadomeny.pl lub i.nazwisko@nazwadomeny.pl. Zalecane ze względów organizacyjnych oraz na ułatwioną komunikację organów Izby z doradcami podatkowymi jest stosowanie standardowego adresu o strukturze nazwisko.99999@nazwa.pl , gdzie "99999" to numer wpisu na listę doradców podatkowych. Adres o takiej strukturze jest dostępny dla doradców podatkowych na stronie Krajowej Rady Doradców Podatkowych pod adresem www.krdp.pl. gdzie istnieje możliwość założenia dla doradcy podatkowych standardowego adresu o strukturze nazwisko.99999@kidp.pl , gdzie "kidp.pl" to domena Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Co to jest certyfikat komercyjny Sigillum VIP?
Komercyjny certyfikat Sigillum VIP jest to produkt "Sigillum" Polskiego Centrum Certyfikacji Elektronicznej Polskiej Wytwórni Papierów Wartosciowych S.A. o funkcjonalności umożliwiającej weryfikację podpisu elektronicznego w poczcie elektronicznej oraz zapewnienie poufności danych w poczcie elektronicznej. Certyfikat Sigillum VIP może być ważny dwa lata lub jeden rok. Odpowiedzialność Sigillum PCCE PWPW S.A. jest gwarantowana do kwoty 50.000 zł za jedno zdarzenie.
Co to jest certyfikat kwalifikowany Sigillum TOP?
Kwalifikowany certyfikat Sigillum TOP jest to produkt "Sigillum" Polskiego Centrum Certyfikacji Elektronicznej Polskiej Wytwórni Papierów Wartosciowych S.A. o funkcjonalności umożliwiającej złożenie bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu. Certyfikat Sigillum TOP może być ważny dwa lata lub jeden rok. Odpowiedzialność Sigillum PCCE PWPW S.A. jest gwarantowana do kwoty 250.000 EUR za jedno zdarzenie.
Czy "Wniosek o wydanie karty-legitymacji doradcy podatkowego" można złożyć korespondencyjnie?
Tak, wniosek wraz z kopiami dokumentów, dowodem zapłaty można przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego do Regionalnego Oddziału KIDP.
Czy adres poczty elektronicznej można zmienić w trakcie ważności certyfikatu?
Nie, w trakcie ważności certyfikatu nie można zmienić przypisanego do niego adresu lub adresów poczty elektronicznej. Zmiana adresu e-mail jest zmianą certyfikatu i wiąże się z jego unieważnieniem. Wydanie nowego certyfikatu to oczywiście nowe koszty jego wydania w cenach aktualnych w dniu wykonania zlecenia.
Czy adresy e-mail podawane na formularzu "Wniosek o wydanie karty-legitymacji doradcy podatkowego" podlegają jakimś zaleceniom?
Tak, ze względu na umieszczenie adresu poczty elektronicznej w publicznie dostępnym repozytorium zawierającym listy certyfikatów istotną się staje ochrona przed niepożądaną korespondencją tzw. spamem. Należy dokonać wyboru dostawcy usług internetowych zapewniającego ochronę przed spamem, ochronę antywirusową, gwarantującym odpowiednią przepustowość łączy oraz ciągłość usług w okresie ważności certyfikatu.
Czy adresy e-mail podawane na formularzu "Wniosek o wydanie karty-legitymacji doradcy podatkowego" podlegają ograniczeniom?
Tak, na formularzu "Wniosek o wydanie karty-legitymacji doradcy podatkowego" można podać maksimum dwa adresy poczty elektronicznej, przy czym pierwszy z nich przypisany zostanie do certyfikatu kwalifikowanego. Podawane adresy muszą być adresami komercyjnymi, do których nie jest przez usługodawcę Internetu dołączana jakakolwiek dodatkowa informacja. Tzw. "free" adresy poczty elektronicznej uzyskane na popularnych portalach i obsługiwane "bezpłatnie" a właściwie w zamian za możliwość dołączania reklam nie nadają się do użytkowania podpisu elektronicznego.
Czy dowód osobisty powinien być zgodny z aktualnie obowiązującym nowym wzorem w formacie karty płatniczej?
Nie, dowód osobisty może być zgodny z poprzednimi wzorami tych dokumentów, warunkiem jest, aby był to dokument o aktualnej ważności oraz w stanie umożliwiającym weryfikację tożsamości.
Czy drugim dokumentem może być prawo jazdy poprzedniego wzoru?
Nie, prawo jazdy poprzedniego wzoru nie zawiera żadnych elementów zabezpieczających przeciwko jego sfałszowaniu i nie może być dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Czy możliwe jest legitymowanie się przez składającego wniosek paszportem i jako drugim dokumentem prawem jazdy zgodnym z obowiązującym wzorem?
Nie, podstawowym dokumentem tożsamości musi być dowód osobisty, drugim paszport lub prawo jazdy zgodne z obowiązującym aktualnie nowym wzorem w formacie karty płatniczej.
Czy można dostarczać fotografie cyfrowe w pliku na nośniku tj. dyskietce lub płycie CD?
Tak, fotografie w formie cyfrowej można załączyć do przesyłanego wniosku. Fotografie w formie tradycyjnej ze względu na nową technologię wytwarzania legitymacji przez PWPW S.A będą odrzucane.
Czy paszport powinien być zgodny z aktualnie obowiązującym nowym wzorem?
Nie, paszport może być zgodny z poprzednimi wzorami tych dokumentów, warunkiem jest, aby był to dokument o aktualnej ważności oraz w stanie umożliwiającym weryfikację tożsamości.
Czy wraz z formularzem wniosku należy dostarczyć fotografię osoby składającej wniosek?
Nie, fotografię cyfrową załączamy podczas wypełniania wniosku. Po wypełnieniu i wydrukowaniu wniosku fotografia cyfrowa jest przesyłana automatycznie do Regionalnego Oddziału KIDP.
Czy wśród adresów e-mail można podać jakiś dopiero planowany do założenia?
Tak, pod warunkiem, że inny podany adres będzie mógł być aktualnie używany. Oczywiście podany planowany adres będzie mógł być użytkowany po jego konfiguracji na serwerze pocztowym
Formularz "Wniosek o wydanie karty-legitymacji doradcy podatkowego" zawiera rubrykę "e-mail", czego ona dotyczy?
W rubryce "e-mail" należy podać użytkowane przez doradcę podatkowego adresy poczty elektronicznej, z którymi doradca podatkowy chce używać podpisu elektronicznego. Można wymienić maksimum dwa adresy. W przypadku zamawiania certyfikatu komercyjnego zostaną użyte wszystkie te adresy, w przypadku zamawiania certyfikatu kwalifikowanego - jedynie pierwszy. Jeżeli doradca nie zamawia certyfikatów, adresy te nie będą podlegały dalszemu przetwarzaniu, dlatego też w tym przypadku doradca może pozostawić to pole puste. Zaleca się wykorzystać w pełni możliwość podania dwóch adresów e-mail. Podanie adresów od różnych dostawców uniezależni posługiwanie się przez doradcę podatkowego podpisem elektronicznym od awarii łączy lub serwerów poczty elektronicznej.
Formularz "Wniosek o wydanie karty-legitymacji doradcy podatkowego" zawiera rubrykę "Specyfikacja zamówienia", czego ona dotyczy?
Rubryka "Specyfikacja zamówienia" zawiera informacje o rodzaju zamówionego przez doradcę podatkowego certyfikatu podpisu elektronicznego oraz czytnika kart. Wybór elementów zależy od decyzji doradcy podatkowego, który może je zakupić po promocyjnej cenie w momencie składania zamówienia (obowiązującej do końca 2004 roku) lub w terminie późniejszym po cenach oferowanych przez PWPW. Koszt zamówionych certyfikatów podpisu elektronicznego i/lub czytnika kart ponosi w całości doradca podatkowy.
Gdzie można uzyskać inne informacje o procedurze realizacji kart-legitymacji doradcy podatkowego?
Inne informacje o procedurze realizacji kart-legitymacji doradcy podatkowego można uzyskać u pracowników biura KIDP lub pracowników biura KIDP świadczących pracę w Regionalnych Oddziałach KIDP
Gdzie należy złożyć "Wniosek o wydanie karty-legitymacji doradcy podatkowego"?
"Wniosek o wydanie karty-legitymacji doradcy podatkowego" osoba uprawniona przesyła za pośrednictwem operatora pocztowego lub składa osobiście w siedzibie Regionalnego Oddziału Biura KIDP lub przesyła wniosek do Regionalnego Oddziału Biura KIDP pocztą elektroniczną wcześniej podpisując podpisując wniosek certyfikatem podpisu elektronicznego.
Kto jest upoważniony do przyjęcia formularza "Wniosek o wydanie karty-legitymacji doradcy podatkowego"?
Osobami upoważnionymi do przyjęcia wniosku są pracownicy Regionalnych Oddziałów Biura KIDP lub inne osoby wyznaczone przez Zarządy Regionalnych Oddziałów KIDP przeszkolone w zakresie weryfikacji dokumentów tożsamości oraz procedury przyjmowania wniosków.